Zvířata

Jak správně kočkám čistit uši

Aby Vaše kočička byla zdravá, je zapotřebí nevynechávat péči o její sluchové orgány. Proč má vlastně tak dobře vyvinutý sluch? Potřebuje ho k lovu a orientaci v prostoru.
Vyvarujte se, prosím, zásahu špejlemi či šťourátky do uší. Není to zrovna šetrný způsob a zvířeti byste mohly ublížit, či nadobro poškodit sluch. Čistění nepatří mezi jejich oblíbenou činnost a při škubnutí by jim mohly tyto pomůcky zajet hluboko do uší.
zamračená kočka
Nejlepším pomocníkem při ušní hygieně jsou speciální roztoky, které zakoupíte v lékárně nebo u veterináře. Když je Vaše kočička v klidu, položte si ji vedle sebe, třeba na gauč a snažte se, aby se ničím nestresovala a byla v pohodě. Vezměte roztok a nakapejte ho nejdřív do jednoho ucha, tak aby nevytékal, ouško jemně mněte mezi prsty, aby se tekutina dostala co nejhlouběji. Stejně se postarejte i o to druhé. Kočička si už sama vyklepe, či drápky vyškrábe nečistoty a nemusíte již více zasahovat.
Existuje ještě možnost čištění pomocí olejíčku, který nakapete na vatový tampónek a jemnými pohyby vytíráte nečistoty. Oproti první metodě, je to zdlouhavější, ne tak účinné a kočky to může znervózňovat. Osobně Vám tedy doporučuji čištění pomocí roztoku.
Hygienu uší provádějte minimálně jednou měsíčně nebo při velkém znečištění častěji.
Pokud by se Vám zdálo, že si kočka nepřiměřeně škrábe ouška, někdy až do krve. Neprodleně navštivte Vašeho veterináře. Mohlo by se jednat o ušní svrab, který je bohužel přenosný na člověka. Váš miláček ho může chytit od jakéhokoliv zvířete, se kterým přijde do kontaktu, které je přenašečem.
tygrovaná kočka
Jeho léčbu sami doma nezvládnete, je potřeba dát kočičkám mezi lopatky speciální kapičku, která tyto a další parazity zahubí. Nijak to nebolí a budete upozorněni, abyste se místa alespoň dva dny nedotýkali a zabránili styku s vodou. Určitě vyperte její pelíšek a všechna její oblíbená místečka dobře vydezinfikujte.

Back To Top