Nezařazené

Vlastní bydlení nemusí být jen sen

Stále více lidí si bydlení pronajímá a nákupní ceny bydlení rostou. Situace ale nebude již dlouho udržitelná. Lidi totiž nemají kde bydlet. Státní aparát nové výstavbě taky hází klacky pod nohy, ale je pravděpodobné, že brzy dojde k rychlým změnám, jinak dosáhneme hranice přijatelného.
Nejjednodušší způsob, jak získat vlastní bydlení, je zdědit. Ne všichni mají to štěstí. Rodiče mnohých z nás jsou stále ještě v produktivním věku a přebytek majetku, který by nám dali, nemají. Přesto, pokud se tato možnost naskytne, nepohrdejte jí. I kdyby se vám bydlení ve zděděném nelíbilo, můžete nemovitost pronajímat a ziskem splácet hypotéku na bydlení, které je vašemu srdci blíže.
klíče u agenta.jpg
Podobně lze nakládat i s hypotékou bez jakéhokoli vlastního bydlení. Splácení hypotéky nemusí být velká zátěž. Pokud se pro vás koupené bydlení stane zbytečně velkým, nepraktickým, můžete se přestěhovat do menšího a hypotéku doplácet z nájmu. Pokud bydlíte v turisticky či obchodně zajímavé lokalitě, můžete navíc pronajímat bydlení přes Airbnb či podobné servery. Nepochybně se jedná o více konkurenční prostředí, navíc s větší nejistotou a stojí vás více úsilí, odpovídající minimálně čtvrtúvazku. Pokud to ale děláte dobře, zisky jsou podstatně vyšší a i byt zatížený hypotékou může být zdrojem vaší obživy.
Šetřit, šetřit, šetřit. S jídlem roste chuť a čím větší máme příjmy, tím více se chce utrácet. Pokud svou spotřebu omezíme na úroveň člověka s velmi nízkou mzdou a zbytek financí nějakou dobu budeme odkládat bokem, našetříme tím na dosti slušný základ hypotéky. Celý byt bez půjčení peněz splatí málokdo, ale k polovině se přiblížit lze. Ve chvíli, kdy potom budete platit „jen“ hypotéku, bude to oproti předchozí šetřící etapě výrazně menší zátěž a tím i velká úleva.
řadové domy.jpg
Bydlení v Praze, brně i části dalších krajských měst je drahé. Opravdu tam ale potřebujete žít? Pokud je odpověď ne, čekají na vás cenově přijatelnější nabídky a krásná příroda k tomu často jako bonus. I mírně nižší mzda v poměru k výrazně levnějším nemovitostem není nakonec nevýhodná.

Back To Top