Nezařazené

Ze starého dřeva nové

Nemáte dostatek peněz na vyrobení nábytku na zakázku a nabídka v obchodech s nábytkem vás nenadchla? Podívejte se na půdu rodičů nebo prarodičů. Třeba tam naleznete zapomenuté dřevěné latě, nebo starý nábytek, který by se dal svépomocí zrenovovat. Pokud nebudete při svém průzkumu úspěšní, vydejte se na sběrný dvůr. Anebo si vyrobte vysněný stolek či postel sami. Jestli jste alespoň trochu manuálně zruční, práce vám půjde od ruky sama.

Oblíbeným materiálem jsou europalety, které se využívají k přepravě spotřebičů a nejrůznějšího zboží. Některé firmy již opotřebované palety prodávají za zlomek ceny. Sehnat je můžete i na internetu. Cena jedné palety se pohybuje okolo 200 Kč. Díky tomu můžete mít nový konferenční stolek i za pětistovku.

Jak na výrobu paletového nábytku

Nejprve promyslete, jak by měl budoucí kus nábytku vypadat. Výslednou podobu si načrtněte.

Důležité je paletu pořádně očistit od všech nečistot. K tomu poslouží teplá voda se saponátem a hadřík. Pokud je špína odolnější, použijte i odmašťovací prostředek. Nechejte paletu oschnout.

Mezitím si připravte noviny nebo igelit, na který paletu položíte. Vezměte si smirkový papír a začistěte případné třísky a nerovnosti.

Pokud nejste spokojeni s odstínem dřeva, můžete paletu namořit nebo natřít barvou na dřevu. Barvu natřete minimálně ve dvou vrstvách. Pro závěrečnou úpravu použijte lak na dřevo. Osvědčil se lodní lak. Je odolný a krásně se leskne. Pokud lesku neholdujete, použijte lak matný. Všechny potřeby seženete v drogerii či v hobby marketu.

Dále budete potřebovat hřebíky nebo šrouby a matky, kladívko, vrtačku, tužku, pravítko či metr, popřípadě pilku.

Paletu dle potřeby pilkou upravte. Na nižší konferenční stolek použijete palety dvě, které dáte na sebe a hřebíky nebo šrouby je spojíte. A stolek máte hotový.

Další tipy

Místo palet poslouží i pevnější dřevěné bedýnky. Bedýnky ošetříte dle postupu výše, poskládáte do požadovaného tvaru a opět spojíte.

Z palet a bedýnek můžete vyrobit i jiné kusy nábytku – křesílka, židle, dokonce i postel. Na paletovou konstrukci položíte matrace a do konstrukce můžete proplést led-diodová světýlka.

Vlastnoručně vyrobený nábytek originálně doplní interiér a svým neotřelým vzhledem zaujme každou návštěvu.

Back To Top