Podnikání

Existuje pro výpočet mzdy kalkulačka na internetu?

Je jen pochopitelné, že za svou práci chceme dostat odměnu. Ta se nejčastěji dává v podobě peněz, které následně můžeme směnit za cokoliv, co zrovna potřebujeme. Avšak ne všichni zaměstnavatelé platí stejně. I proto nás před podpisem pracovní smlouvy zajímá, kolik peněz vlastně dostaneme.

To je samozřejmě obvykle uvedeno hned v inzerátu, a zároveň i v pracovní smlouvě. Problém je, že zde se jedná o hrubou mzdu, tedy nikoliv přímo o částku, kterou budeme mít k dispozici. Z hrubé mzdy jsou totiž předtím, než nám bude připsána na účet, odečteny nezbytné položky, jako je daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění.

penize6

Samozřejmě existuje důvod, proč je uváděna hrubá mzda. Procenta pro odvod těchto položek se totiž občas mění, a bylo by vždy nutné pracovní smlouvu předělat, stejně jako například inzeráty. A to se rozhodně nikomu nechce. Navíc, vyšší částka rozhodně vypadá lépe a přiláká i více zájemců o práci.

To však nic nemění na tom, že rozhodně chceme vědět, kolik peněz tedy za naši práci dostaneme. Ne každá však dokáže vše správně přepočítat, nehledě na to, že je potřeba zná aktuální hodnoty daní a jiných odvodů. Ty se sice dají najít, avšak ne každému se do toho chce.

Naštěstí existuje i řešení pro ty, kteří nejsou příliš zdatní v matematice. Těm poslouží pro výpočet mzdy kalkulačka. Ne samozřejmě ta klasická, nýbrž mzdová, kterou najdeme na internetu. Do ní zadáme požadované údaje, a ona nám s dobrou přesností vypočítá, jaká bude naše čistá mzda.

penize8

Výhodou zde je i fakt, že nemusíme hledat aktuální hodnoty odvodů – ty jsou do ní naprogramovány, a jsou pravidelně aktualizovány. Proto se nemusíme bát, že výsledek, který dostaneme, nebude příliš přesný.

Tak si může každý spočítat, jak velkou výplatu bude moci očekávat. To mu umožní lépe si naplánovat výdaje. A není pochyb o tom, že to se rozhodně hodí.

Back To Top