Mnoho z nás má léto spojeno s dovolenu u moře. Bohužel, kvůli současné pandemii koronaviru mnoho lidí omezilo cestování, a volno raději trávili doma. Přesto se snažili zmařenou příležitost alespoň částečně nahradit.
Je známo, že mořská voda pomáhá v léčení ran a také pomáhá uklidnit pokožku podrážděnou například ekzémem. A to je efekt, který se mnozí snaží replikovat i u nás. Například tím, že přidávají do bazénu sůl.
Samozřejmě lze použít běžnou kuchyňskou, avšak ta rozhodně není k tomuto účelu vhodná. Navíc je i poměrně drahá. Naštěstí i u nás se již dá sehnat mořská sůl. Ta byla získána z mořské vody jejím odpařením. Jistě, má stejné vlastnosti jako ta, kterou koupíme v každém obchodě, avšak zde je potřeba říci, že pokud není vyčištěna a upravena, neměli bychom ji používat k přípravě pokrmů.
Ta surová, tedy neošetřená, je určena právě do bazénů. Zde si tak můžeme vytvořit koupel o libovolné salinitě. Navíc, právě díky tomu, že se dále nijak zvlášť nečistí a ani jinak neupravuje, není příliš drahá. Snadno si tedy můžeme dovolit koupit potřebné množství. Otázkou však je, zda je to skutečně dobrý nápad.
Zde záleží na tom, co od tohoto kroku čekáme. Pokud chceme vyzkoušet, jaké je to plavat ve slané vodě, která nadnáší více než ta sladká, pak to rozhodně fungovat bude. Ovšem pokud nám jde o zdravotní přínos, pak zde musíme být opatrnější.
Je totiž potřeba si uvědomit, že mořská voda neobsahuje pouze molekuly vody a soli. Je v ní i mnoho jiných minerálů, vyplavovaných ze dna či vylučovaných mořskými živočichy či rostlinami. A všechny tyto látky dohromady mají právě ten správný efekt.
Také je tu otázka klimatu. Ano, i u nás můžeme mít teploty jako v přímořském letovisku někde v Itálii. Avšak rozhodně zde již nebudeme mít tak vlhký či solí prosycený vzduch. A ten také dělá své.
Proto než ji nasypeme do bazénu, je nutné mít realistická očekávání. Pak totiž nebudeme zklamání.