Nezařazené

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Je to středomořská vytrvalá bylina dorůstající až do výšky 80 cm.
 Ke svému růstu potřebuje spíše sušší a slunné stanoviště.
Doba květu je od června do srpna.
Aromatické rostlině z čeledi hluchavkovitých se také lidově přezdívá dulenka, devandule, špikanard či špikrnát.
Vypěstovat se levandule dá buď, generativně semínky, nebo vegetativně řízky. Je jen na vás jakou variantu si vyberete. V našich končinách se dá koupit již malá rostlinka, kterou když zasadíte do hlíny a budete o ni správně pečovat, za několik let se vám rozroste na vydatný polokeř.
Abychom podpořili růst levandule, každoročně ji musíme zastřihávat, buď již na podzim, nebo až na jaře. Zastřiháváme tak, aby na rostlince zbyly vždy zelené lístky, nikdy nestříháme do zdřevnatělé části.
francouzské levandule
Květy levandule obsahují nejvíce vonných silic, proto se sbírá právě květ.
Použití je velice všestranné. Tak například v kuchyni se používá k výrobě sirupu, zmrzliny, octu, džemů či cukru na pečení. Je dokonce jednou ze součástí provensálského koření. Nebojte se s levandulí experimentovat, není zdravotně závadná, a proto se jí nemusíte bát použít. Dále se dá použít do koupelové soli, vůně levandule podporuje spánek a uklidňuje naši mysl, tudíž je lepší levanduli použít večer. Pokud jste zruční, zkuste si ušít voňavý levandulovo – pohankový polštářek, na kterém se vám jistě bude nádherně usínat. A v neposlední řadě se také levandule hodí jako vůně a odpuzovač molů v šatní skříni. Stačí ji nasbírat, nastříhat a vložit do látkových pytlíčků.
včely u levandule
Na silice levandule si dejte pozor v případě, že by se vám po použití silice na kůži objevila vyrážka, ihned levandulovou silici přestaňte používat. I rostliny můžou mít ve velkých koncentracích neblahý vliv na naše zdraví. Jak se říká, všeho s mírou, tak to platí i pro levanduli.
Pokud vám tedy tato květinka učarovala, neváhejte si ji koupit a vypěstovat, je to docela nenáročná bylina, která se rychle rozrůstá v případě vhodných klimatických podmínek. A ať vám dělá jen samou radost.

Back To Top