Nezařazené

Noční můra jménem vysvědčení

Jako každoročně, i letos policie upozorňuje rodiče dětí, aby je netrestali za špatné známky a spíše je pochválili za to, co zvládli a v čem se zlepšili. Vysvědčení je totiž pro spoustu dětí i rodičů noční můra, která je bohužel reálná a člověk se z ní nemůže probudit. Jak reagovat na špatné známky na vysvědčení? A odměňovat ty dobré?
ufňukaná zrzka
V první řadě si musíte uvědomit, že když nejde o život tak nejde o nic. Jenže takové špatné vysvědčení se každoročně stává právě tím bojem o život. Děti se bojí reakce rodičů a nechtějí jít domů, utíkají z domova či dokonce páchají sebevraždy. Proč? Protože doma neustále slyší poznámky typu: „jestli budeš mít trojku tak uvidíš“, „na dovolenou pojedeme, když budeš mít pěkné známky“, „podívej se na sestřičku, jaké má krásné známky“, „se čtyřkami mi domů nelez!“ a mnohdy i mnohem horší. Děti jsou z vysvědčení vystresované dopředu a o to hůře poté špatné známky nesou. Jak tedy reagovat pokud váš potomek přijde domů se špatnými známkami?
Po dítěti hlavně nekřičte, nevyčítejte mu to a nedávejte mu tresty. Mnohem více funguje na děti takzvaná pozitivní motivace. Vyzdvihněte to, v čem je dítě dobré a co mu jde. S dítětem si promluvte i o špatných známkách, zeptejte se ho, zda ví, proč jsou špatné. Spousta dětí se učí a i přes to známky lepší nemají. Mnohdy jsou v tom i učitelé, kteří si dítě zafixovali jako trojkaře a už mu prostě nevěnují tolik pozornosti jako těm, kteří mají jedničky. Přihlédněte také k tomu, co se dělo přes rok. Hodně nemocné děti často jen těžko dohání látku.
malý žáci
Ani za dobré známky není dobré děti extra odměňovat. Chce to malou odměnu pro všechny, za to že to zvládli a nerozdělovat děti na ty s dobrými a špatnými známkami. S dítětem se samozřejmě můžete domluvit na tom, že bude přes léto chodit na doučování (třeba 1x v týdnu) aby dohnalo to, co se přes rok nestihlo naučit, ale nemá cenu k tomu děti nutit.

Back To Top