Děti

Jak v dětech probudit lásku k přírodě?

Ačkoli příroda kolem nás už není, to co to bývalo za dětství dnešních čtyřicátníků či padesátníků, nadále je o co stát a o co pečovat. Většina dětí a mládeže nemá o péči o přírodu zájem a vycházky do lesa jsou pro ně vyloženě utrpením. Jak v dětech probudit lásku k přírodě, aniž bychom je museli k něčemu nutit?

výhled na kaňon

Začněte už od miminka. Vážně, v dětech vznikají emoce a důležité poznatky již v dětství a tím pádem pokud máte rádi les nebo hory, nebojte se s dětmi vyrazit. Čím častěji je budete jako děti brát do přírody, tím to pro ně bude do budoucna „normální“. Prostě tyto chvíle neberte jako něco výjimečného ale jako součást vašeho života. Pokud nestojíte o dovolené u moře, prostě tam nejezděte a jeďte třeba do hor na chatu nebo jinam, kam vás to táhne. Děti učte o zvířatech a o zákonitostech přírody, které se jim budou do života hodit, pokud se vám povede děti opravdu nadchnout, mohou se přírodním vědám věnovat i v kroužcích a ve škole.
foukání na pampelišku

Domluvte si s dětmi pravidla ohledně využívání telefonů a jiných elektronických přístrojů na těchto výletech. Tato pravidla se týkají jak dětí tak ale i vás. Vy jim totiž musíte jít příkladem, a pokud celou vycházku či výlet koukáte do telefonu či telefonujete, pak nepočítejte s tím, že děti své telefony odloží. Prostě kašlete na všechno ostatní a snažte se vypnout a užít si volného času. Starším dětem můžete také nabídnout výběr lokality, prostě je trochu navnadit tím, že si mohou vybrat sami kam se chtějí podívat.

Děti nenuťte, pokud o tento typ trávení volného času nemají zájem, tak je prostě nedonutíte a vaše snaha nemá cenu. Některá jablka holt spadnou daleko od stromu, ale to neznamená, že je to špatně. Děti vám mohou ukázat jiné možnosti trávení volného času. Každé dítko má totiž v sobě jiný potenciál a to co chcete vy, pro ně nemusí být úplně důležité.

Back To Top