Ekonomika

Jak se vám líbí osobní bankrot?

Jak praví statistiky, bylo u nás loni více než sto tisíc lidí prodělávajících osobní bankrot. Tedy těch, kdo se zadlužili natolik, že se ocitli až na úplném dně, ze kterého se už neměli naději nikdy vyhrabat, a stát jim ze své blahovůle dovolil vykoupit se odpuštěním části dluhů výměnou za léta živoření.

peněženka a svinovací metr

Čtrnáct procent z těch, kdo se ocitli v exekuci, tak dostalo šanci tohoto oddlužení. Přičemž šlo o lidi v průměru pětačtyřicetileté a dlužící deseti věřitelům. Každý desátý byl ve věku do třiceti let, každý dvanáctý senior nad let pětašedesát.

Čtrnáct procent z 821300 lidí v exekuci dostalo druhou šanci, každý více než stý z nás měl a má tento problém.

Nejvíc takto osobně bankrotujících lidí jsme měli v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém a Moravskoslezském kraji, co se měst týká, hlavně v Podbořanech, Rýmařově, Žatci, Kadani, Teplicích, Chomutově, Orlové, Aši, Krnově, Bruntále a Mostě, mezi okresy vedly Chomutov, Teplice, Bruntál, Most, Louny, Sokolov a Karviná.

Ročně pak u nás přibývá asi 20000 nových návrhů na oddlužení a podle odborníků toto číslo zřejmě výrazně poroste. A to proto, že se chystá novela insolvenční zákona, jež má pomoci většímu počtu podobných dlužníků, jimž to přerostlo přes hlavu.
zabezpečená peněženka

Dnes se totiž musí podat návrh na oddlužení k soudu, v kterémžto okamžiku se zastaví úročení dluhů a dlužník je až do soudního rozhodnutí v ochranné lhůtě. Pokud soud rozhodne kladně, je dlužníkovi přidělen insolvenční správce a musí během maximálně pěti let splatit aspoň tři desetiny dluhů.

Zatímco zmíněná novela přinese dvě možnosti, jak se oddlužit. Dlužník bude muset splatit za tři roky aspoň šedesát procent nebo za pět let aspoň třicet procent dluhu. Případně ale i méně než oněch třicet procent, třeba i jen tolik, kolik stojí odměna jeho insolvenčního správce, pokud to soud posvětí s tím, že se dlužník dost snažil. Seniorům a invalidům se pak má dostat i možnosti být oddluženi už do tří let, přičemž ani nebudou muset splatit oněch šedesát procent dluhů, ale třicet procent postačí.

Zkrátka se u nás bude měnit pomoc těm, kdo jsou ve dluzích víc než po uši. A jak už tomu tak bývá, na úkor ostatních. Což mně jako správné řešení rozhodně nepřipadá. A vám?

Back To Top